Vėjalandės šilagėlės tyrimai Žaliojoje girioje

Data

2021 05 24

Įvertinimas
0
Vejalande.jpg

Šiais metais Krekenavos regioninio parko direkcijai pavesta atlikti Europos Bendrijos svarbos augalo- vėjalandės šilagėlės inventorizaciją ir būklės vertinimą Žaliojoje girioje, kurioje  žinoma vos viena šio, bene gražiausio mūsų krašto augalo buveinė.  

Vėjalandė šilagėlė (Pulsatilla patens) – vėdryninių šeimos daugiametis augalas. Į Lietuvos saugomų augalų sąrašus įrašyta 1962 m. Yra ir Europos Sąjungos Buveinių direktyvos II-ame bei Berno konvencijos I-ame prieduose. Lietuvoje šių augalų populiacijos susitelkusios pietiniuose ir rytiniuose rajonuose.

Šilagėlės išauga iki 30 cm aukščio, žydi balandžio – gegužės mėnesiais. Dauginasi sėklomis, kurios geriausiai sudygsta pirmaisiais metais. Išsibarsčiusios sėklos į dirvožemį įsirausia sukantis akuotą primenančiam vaisiaus snapeliui. Augalai mėgsta šviesius pušynus, sausus ar apysausius smėlingus dirvožemius. Dauguma augaviečių yra nedidelės, jas sudaro tik pavieniai augalai ar jų grupės.

 Tyrimų metu Žaliojoje girioje nustatėme, kad mažiau nei 1 ha plote auga apie 400 augalų. Buveinės būklė patenkinama, kadangi vyksta jos apaugimas tiek aukštaūgiais žolynais, tiek ir sumedėjusia augalija. Vėjalandės šilagėlės augavietė Žaliojoje girioje yra žinoma, ją aplanko ir vietiniai gamtos fotografai. Retomis gėlėmis ne tik grožimasi. Šie sparčiai nykstantys augalai kartais skinami, kasami jų kerai. Deja, bet persodintos šilagėlės neprigyja, nes tai pušynų augalas, kuriam būtinos specifinės sąlygos. Skinant šilagėles yra užkertamas kelias susiformuoti jų sėkloms ir natūraliai daugintis.